Polecamy

Klucze dynamometryczne - do czego służą i jaki wybrać?

Porady dotyczące czyszczenia samochodów w salonie

Felgi

Jak działają wyważarki do kół?

Wyważarki do kół samochodowych i motocyklowych to niezwykle istotne urządzenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie równomiernego rozłożenia masy kół w odniesieniu do ich osi obrotu. W teorii konstrukcja kół powinna być symetryczna w stosunku do osi, ale niestety w praktyce większość opon i felg, które są produkowane masowo posiada pewne odchylenia. Należy również mieć świadomość tego, że zwykła eksploatacja kół przyczynia się do utraty przez nie odpowiedniego wyważenia. Powodem tego może być nawet tak błahy i częsty manewr, jak na przykład mocne hamowanie. W związku z tym koła zarówno samochodów, jak i motocykli powinny być co jakiś czas wyważane.

Jak się to zatem robi?

Wyważania kół krok po kroku

Warto regularnie wyważać koła naszego auta lub motocykla, gdyż poprawia to nasze bezpieczeństwo, a przy tym również komfort jazdy. Proces ten, nazywany też wyrównoważeniem kół może przebiegać z wykorzystaniem wyważarki stacjonarnej i wówczas konieczne jest zdjęcie kół z pojazdu. Jeśli jednak zastosowana zostanie wyważarka dostawna, nie ma konieczności zdejmowania kół.

W przeszłości przeważająca część felg w kołach samochodowych była tworzona ze stalowych blach, których struktura nie była jednorodna. Opisywane wyważarki w tamtym czasie stanowiły urządzenia analogowe, natomiast ciężarki znajdujące się na zewnętrznej krawędzi felg miały nieregularny kształt i były produkowane ze stopu ołowiu oraz antymonu.

Obecnie stawiamy w głównej mierze na felgi aluminiowe, w których nie ma konieczności stosowania żadnego typu obciążników. Z kolei współczesne wyważarki do kół to gwarancja znacznie dokładniejszych, powtarzalnych pomiarów, przez co proces ten jest po prostu bardziej skuteczny.

A zatem jak on dzisiaj przebiega?

W przypadku zastosowania wyważarki stacjonarnej, zdjęte z pojazdu koła są w pierwszej kolejności dokładnie czyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą je obciążać. Koła są następnie umieszczane na wyważarce. Jeśli jest to urządzenie z bardziej nowoczesnym oprogramowaniem, wyważarka samodzielnie wprowadza wszelkie potrzebne parametry. W przypadku starszych urządzeń są one natomiast wprowadzane przez pracownika. Następnie koło wykonuje w maszynie pełen obrót, w trakcie którego jest ono diagnozowane. Na tej podstawie wyważarka informuje nas o tym, jakiego typu ciężarek należy zastosować oraz gdzie powinien on zostać umieszczony.

Dokładność procesu wyważania

Taki pomiar należy powtórzyć już po zastosowaniu odpowiedniego ciężarka. W niektórych przypadkach maszyna może poinformować nas o konieczności dołożenia następnego obciążnika, jednak warto najpierw przesunąć oponę na feldze, gdyż czasem wystarcza to, aby otrzymać idealny wynik. Masa ciężarków powinna być ponadto zmniejszana do wartości minimalnych oraz należy zawsze upewniać się co do tego, że maszyna jest prawidłowo skalibrowana. Na panelu najlepiej jest ustawiać jak najmniejszą tolerancję, która powinna jednak wynosić kilka gram.

W związku z tym, że różne firmy korzystają z różnych wyważarek, pomiary w nich wykonane mogą być odmienne. Najdokładniejszą diagnostykę zapewniają wyważarki cyfrowe, w których zastosowano technologię laserową. Wyważarki do kół znajdziesz na https://sklep-warsztat.plTakie urządzenia wykazują wszelkie wady felg oraz opon, a do tego tworzą wizualizację bicia kół.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Wyważanie opon – co to jest, rodzaje, jak...

Praktycznie każdy kierowca co jakiś czas ma problemy z nieprawidłowym wyważeniem kół w...

CO TO JEST SYSTEM MONITOROWANIA CIŚNIENIA W...

TPMS (Tire Pressure Monitoring System), System Monitorowania Ciśnienia w Oponach, to...

Top 5 felg na rynku wtórnym

Omówienie jakości felgi może być trudną sprawą, ponieważ różne felgi są budowane do...