Żywotność opon – co ile należy wymieniać opony?
Właściciele pojazdów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że pewne elementy eksploatacyjne aut z upływem czasu czy przejechanych kilometrów zużywają się, a ich regularna wymiana jest niezwykle istotna, by móc bezpiecznie i komfortowo poruszać się po drogach. Bez wątpienia jednym z elementów, które należy dość regularnie wymieniać, są opony. Często jednak właściciele mają problem, by oszacować czy należy już kupić nowy komplet czy być może jeszcze przez jeden sezon mogą użytkować posiadany zestaw. Jaka jest żywotność opon i co ile należy je wymieniać? Podpowiadamy.
Co ile lat należy wymieniać opony?
Standardowo przyjmuje się, że nie powinno się użytkować opon starszych niż 10-letnie. Jednak warto mieć świadomość, że żywotność opony liczona jest nie od momentu, kiedy zaczęła być użytkowana, a od daty jej produkcji. Z tego powodu, warto sprawdzać ten parametr podczas zakupu nowego kompletu, by móc jak najdłużej korzystać z nowego setu. Starsze opony niż 10-letnie raczej nie nadają się do jazdy i powinny zostać jak najszybciej wymienione.
Pamiętajmy również że 10 lat to wartość maksymalna, dlatego w wielu przypadkach ogumienie należy wyrzucić dużo szybciej. Co więcej, wielu wulkanizatorów uważa, że opony trzeba wymieniać co 5 lat. W sytuacji, kiedy jednak nie jeździmy zbyt dużo i są one jeszcze w dobrym stanie, po 5 latach co roku powinny być sprawdzane przez specjalistę czy nie posiadają już pęknięć lub wybrzuszeń. Zasada ta dotyczy zarówno zestawów zimowych, jak i letnich. Jeżeli planujemy wymianę ogumienia z zimowego na przykład na opony letnie 195/65 r15, powinniśmy sprawdzić jego datę produkcji, a także ogólny stan, zanim założymy je na felgi.
Co wpływa na żywotność opon?
Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest dokładnie żywotność opon, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Dlatego w przypadku każdego kompletu i każdego właściciela pojazdu może być ona inna. Choć istotnym czynnikiem jest wiek opony, to jednak na jej zużycie wpływa także rodzaj pokonywanych tras, styl jazdy i nawyki kierowcy, ustawienia geometrii zawieszenia w samochodzie, a także odpowiednie wyważenie kół.
Na trwałość opon wpływa także częstotliwość wykorzystywania pojazdu, temperatury w jakich najczęściej jest on używany, poziom ciśnienia w oponach, a także ich dopasowanie do przeznaczenia i nawierzchni, aż wreszcie konkretne właściwości danego modelu, w tym jego odporność na ścieranie.
Zgodnie z obecnymi przepisami, minimalna wysokość bieżnika w oponie powinna wynosić 1,9 mm. Jeżeli jest mniejsza, ogumienie musi być natychmiast wymienione. Jednak eksperci uważają, że wartość ta jest mocno zaniżona i w przypadku opon letnich powinna wynosić około 3 mm, a zimowych 4 mm. Pamiętajmy, że w nowym produkcie wysokość bieżnika to około 8-9 mm. Jeśli zauważymy jakiekolwiek pęknięcia, wybrzuszenia czy sparcenie gumy, wówczas również powinniśmy jak najszybciej zakupić nowy komplet opon.
Artykuł partnera
Zobacz
Co daje glinka do lakieru? Jak jej używać?
Jednym z etapów czyszczenia karoserii samochodu jest szklenie lakieru. Może ono pomóc w...
NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE KONSERWACJI...
Istnieje wiele powodów, dla których uwielbiasz swój pojazd napędzany olejem napędowym...
8 SPOSOBÓW NA USUNIĘCIE SIERŚCI ZWIERZĘCEJ Z...
Niezależnie od tego, czy Twoje zwierzę jeździ w samochodzie tylko od czasu do czasu, chodzi...
Komentarze (0)