Polecamy

Wyważanie opon – co to jest, rodzaje, jak często?

Car Detailing - przewodnik dla początkujących

Felgi

Wyważanie opon – co to jest, rodzaje, jak często?

Praktycznie każdy kierowca co jakiś czas ma problemy z nieprawidłowym wyważeniem kół w pojeździe, z którego korzysta. Co może być ich przyczyną i co jaki czas należy sprawdzać wyważenie kół, by jazda samochodem czy motocyklem była komfortowa? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Dlaczego dochodzi do nieprawidłowego wyważenia kół?

Proces wyważania kół polega na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi ich obrotu. Jeśli w naszym pojeździe koła są dobrze skalibrowane, z pewnością odczujemy znacznie lepszy komfort jazdy nim. Nieprawidłowo wyważone koła mogą natomiast być zagrożeniem, gdy poruszamy się po drogach. Co zatem sprawia, że koła są niewłaściwie wyważone? Przyczyną może być:błąd na etapie produkcji opon oraz felg;niewłaściwe ułożenie względem siebie opon oraz felg;nieprecyzyjne osadzenie oraz umocowanie na piaście;brak wyrównoważenia bębnów albo tarcz hamulców;zużyte opony, amortyzatory lub felgi.

Czym może skutkować poruszanie się pojazdem z niewyważonymi kołami?

Jazda na przykład samochodem, który nie ma prawidłowo wyważonych kół może być naprawdę niebezpieczna. W takich pojazdach dochodzi między innymi do szybszego zużywania się amortyzatorów, łożysk, a także drążków kierowniczych oraz opon. Co więcej, pogarsza się w nich również kierowalność samochodu, wydłuża się droga hamowania i spada przyczepność kół. Jazda takim pojazdem jest oprócz tego po prostu mało komfortowa.

Jak rozpoznać źle wyważone koła?

Nieprawidłowe wyważenie kół jest problemem dużej liczby kierowców, ale dość łatwo jest zauważyć sygnały świadczące o tym, iż jest to także nasz problem. W większości przypadków pojawia się niepokojące drganie całego nadwozia samochodu i zaczynamy zauważać, że tył pojazdu jest zarzucany na ostrych zakrętach, co świadczy o nieprawidłowym wyważeniu kół tylnych. Gdy niewyważone są natomiast koła przednie odczuwane są drgania kierownicy, które mogą zanikać, gdy wzrasta prędkość, z jaką się poruszamy. Znakami ostrzegawczymi mogą być także niepokojące szumy oraz nietypowe zużycie bieżnika.

Na czym polega wyważanie kół?

Sednem wyważenia koła jest równomierne rozłożenie mas wokół osi jego obrotu, tak by środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu. Zależy nam więc na tym, aby nie pojawiły się w kole miejsca, które mają większą albo mniejszą masę.

Koła wyważa się w profesjonalnych serwisach samochodowych wykorzystując do tego wyważarki. Są to urządzenia, które dokonują odpowiednich pomiarów i tym samym wskazują na te miejsca na kole, w których musimy umieścić odważniki równoważące. Natomiast jeżeli szukasz wyważarek do opon dla swojego warsztatu domowego bądź profesjonalnego to wejdź na https://sklep-warsztat.pl/product-category/wywazarki/.

Wyważanie kół - jak często to robić?

Wyważanie kół z pewnością należy wykonać w momencie, gdy zdejmujemy oponę z felgi, chociażby podczas sezonowej wymiany opon. Oprócz tego, warto przeprowadzać ten proces po każdych przejechanych 5000 kilometrach, aby upewnić się, że koła w naszym pojeździe są w dobrej kondycji.

Do sprawdzenia tego, czy koła są odpowiednio wyważone powinien nas również skłonić udział pojazdu w kolizji albo wypadku drogowym, czy też w sytuacji kiedy koło wpadnie w dużą dziurę w jezdni albo w coś uderzy. Stan kół warto też zweryfikować po przejechaniu dłuższej trasy po nierównej nawierzchni oraz w trudnych warunkach, do jakich można zaliczyć duże błoto albo śnieg.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak działają wyważarki do kół?

Wyważarki do kół samochodowych i motocyklowych to niezwykle istotne urządzenia, dzięki którym...

CO TO JEST SYSTEM MONITOROWANIA CIŚNIENIA W...

TPMS (Tire Pressure Monitoring System), System Monitorowania Ciśnienia w Oponach, to...

Top 5 felg na rynku wtórnym

Omówienie jakości felgi może być trudną sprawą, ponieważ różne felgi są budowane do...