Po co i jak glinkować karoserię?
Każdy posiadacz samochodu powinien zadbać o to, aby regularnie go myć, czyścić i woskować. Można się tym zajmować samodzielnie, np. na własnych podwórkach i przed budynkami lub też udać się na myjnię samochodową. Wybór należy do zainteresowanego kierowcy. Takie usługi wpływają na przedłużenie żywotności auta oraz na utrzymanie lakieru w przyzwoitym stanie. Powinno na tym zależeć każdej osobie, która decyduje się na zakup samochodu. Ważną rolę pełni również tzw. glinkowanie. Odpowiada za dokładne i precyzyjne oczyszczanie nadwozia.
Glinkowanie karoserii - na czym polega?
Glinkowanie to niezbyt skomplikowany proces, któremu należy się jednak bliżej przyjrzeć. Podczas wykonywania tej czynności z lakieru usuwa się:
- brud,
- drobiny asfaltu,
- piasek,
- nalot z klocków hamulcowych,
- żywicę.
Brak jakichkolwiek działań w tym zakresie może doprowadzić do tego, że z czasem powłoka lakieru stanie się chropowata i niezbyt estetyczne. Da się to wyczuć np. wtedy, gdy przesunie się dłonią po lakierze. Najlepiej wykorzystać do tego woreczek foliowy.
Dzięki glinkowaniu dba się o to, aby polerowanie oraz woskowanie przebiegło na najwyższym z możliwych poziomów. Powłoka lakieru stanie się wtedy gładka i zadbana. Każdy kierowca bardzo to doceni, a jego auto zyska na wartości estetycznej. Od tej pory brud nie będzie przyczepiał się do karoserii tak często, jak miało to miejsce w przeszłości. Zauważy się to nawet w trakcie silnych opadów deszczu, kiedy krople wody będą sprawnie spływać po aucie.
Glinkowanie - jak się za to zabrać i ile to kosztuje?
Opakowanie glinki nie powinno być zbyt kosztownym zakupem, ponieważ kierowców będzie to kosztowało około 30-65 złotych. Istnieje również szansa wyposażenia się w kompletne zestawy, w których znajdzie się wysokiej klasy ściereczkę z mikrofibry i lubrykant. W tym przypadku koszt będzie dużo większy, ponieważ osiągnie pułap 125 złotych. Sprawdź ofertę glinek i lubrykantów na https://sklep.motogo.pl/glinki-i-lubrykanty-c23.
Kluczem do sukcesu jest to, aby proces glinkowania był wykonany poprawnie. Na samym początku zainteresowani przystępują do mycia samochodu. Później należy go dobrze wysuszyć. Do glinkowania przystępuje się w zamkniętych pomieszczeniach, tak aby glinka nie miała żadnej styczności z zanieczyszczeniami niesionymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
Powłoka lakieru powinna być glinkowana niezwykle cierpliwie i niezbyt szybko. Obszar, który poddawany jest glinkowaniu musi być stosunkowo niewielki. Tym samym nie doprowadzi się do żadnych szkód. Lakier (lub glinka) powinien być delikatnie zwilżony. Wraz z upływem kolejnych minut glinka będzie coraz bardziej brudna, można ją oczywiście przepłukać pod ciepłą wodą. Zawsze jest też opcja wymienienia ją na inną. Proces zbliża się ku końcowi w momencie, gdy glinka po lakierze zacznie się łagodnie ślizgać. Nie należy zapomnieć o dokładnym przetarciu całej powierzchni. Ważne jest to, aby samochód poddawać regularnemu glinkowaniu. Osoby nie posiadające w tym zakresie właściwej wiedzy powinny mieć na uwadze to, że warto robić to minimum 2 razy w ciągu całego roku.
Zobacz

Glinka Detailingowa
Glinki detailingowe to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi wśród akcesoriów detailera. Są...

Zapachy samochodowe
Zadbany samochód to nie tylko czysta karoseria i wnętrze, ale również przyjemny zapach w...

Ostateczny przewodnik po kosmetykach...
Aby samochód wyglądał tak dobrze, jak nowy, a nawet lepiej, potrzeba dużo ciężkiej pracy...