Polecamy

Przewodnik Kupowania Wosku Samochodowego

Porady dotyczące czyszczenia samochodów w salonie

Kosmetyki samochodowe

Po co i jak glinkować karoserię?

Każdy posiadacz samochodu powinien zadbać o to, aby regularnie go myć, czyścić i woskować. Można się tym zajmować samodzielnie, np. na własnych podwórkach i przed budynkami lub też udać się na myjnię samochodową. Wybór należy do zainteresowanego kierowcy. Takie usługi wpływają na przedłużenie żywotności auta oraz na utrzymanie lakieru w przyzwoitym stanie. Powinno na tym zależeć każdej osobie, która decyduje się na zakup samochodu. Ważną rolę pełni również tzw. glinkowanie. Odpowiada za dokładne i precyzyjne oczyszczanie nadwozia.

Glinkowanie karoserii - na czym polega?

Glinkowanie to niezbyt skomplikowany proces, któremu należy się jednak bliżej przyjrzeć. Podczas wykonywania tej czynności z lakieru usuwa się:

  • brud,
  • drobiny asfaltu,
  • piasek,
  • nalot z klocków hamulcowych,
  • żywicę.

Brak jakichkolwiek działań w tym zakresie może doprowadzić do tego, że z czasem powłoka lakieru stanie się chropowata i niezbyt estetyczne. Da się to wyczuć np. wtedy, gdy przesunie się dłonią po lakierze. Najlepiej wykorzystać do tego woreczek foliowy.

Dzięki glinkowaniu dba się o to, aby polerowanie oraz woskowanie przebiegło na najwyższym z możliwych poziomów. Powłoka lakieru stanie się wtedy gładka i zadbana. Każdy kierowca bardzo to doceni, a jego auto zyska na wartości estetycznej. Od tej pory brud nie będzie przyczepiał się do karoserii tak często, jak miało to miejsce w przeszłości. Zauważy się to nawet w trakcie silnych opadów deszczu, kiedy krople wody będą sprawnie spływać po aucie. 

Glinkowanie - jak się za to zabrać i ile to kosztuje?

Opakowanie glinki nie powinno być zbyt kosztownym zakupem, ponieważ kierowców będzie to kosztowało około 30-65 złotych. Istnieje również szansa wyposażenia się w kompletne zestawy, w których znajdzie się wysokiej klasy ściereczkę z mikrofibry i lubrykant. W tym przypadku koszt będzie dużo większy, ponieważ osiągnie pułap 125 złotych. Sprawdź ofertę glinek i lubrykantów na https://sklep.motogo.pl/glinki-i-lubrykanty-c23.

Kluczem do sukcesu jest to, aby proces glinkowania był wykonany poprawnie. Na samym początku zainteresowani przystępują do mycia samochodu. Później należy go dobrze wysuszyć. Do glinkowania przystępuje się w zamkniętych pomieszczeniach, tak aby glinka nie miała żadnej styczności z zanieczyszczeniami niesionymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Powłoka lakieru powinna być glinkowana niezwykle cierpliwie i niezbyt szybko. Obszar, który poddawany jest glinkowaniu musi być stosunkowo niewielki. Tym samym nie doprowadzi się do żadnych szkód. Lakier (lub glinka) powinien być delikatnie zwilżony. Wraz z upływem kolejnych minut glinka będzie coraz bardziej brudna, można ją oczywiście przepłukać pod ciepłą wodą. Zawsze jest też opcja wymienienia ją na inną. Proces zbliża się ku końcowi w momencie, gdy glinka po lakierze zacznie się łagodnie ślizgać. Nie należy zapomnieć o dokładnym przetarciu całej powierzchni. Ważne jest to, aby samochód poddawać regularnemu glinkowaniu. Osoby nie posiadające w tym zakresie właściwej wiedzy powinny mieć na uwadze to, że warto robić to minimum 2 razy w ciągu całego roku. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie środki do czyszczenia tapicerki...

Tapicerki meblowe znajdują się praktycznie w każdym polskim domu. Meble wypoczynkowe...

Kiedy niezbędne jest polerowanie samochodu?

Polerowanie karoserii należy przeprowadzać regularnie. Kompetentne, profesjonalne polerowanie...

Jak przebiega profesjonalne pranie foteli...

Fotele, kanapy oraz inne meble tapicerowane to Twoja wizytówka. Jeżeli jesteś...