Kiedy niezbędne jest polerowanie samochodu?
Polerowanie karoserii należy przeprowadzać regularnie. Kompetentne, profesjonalne polerowanie odświeża wygląd samochodu i nadaje lakierowi głęboki kolor i połysk. Zestaw środków tworzy warstwę ochronną, która chroni lakier przed zewnętrznymi wpływami środowiska i uszkodzeniami światła.
Kiedy niezbędne jest polerowanie samochodu?
Polerowanie karoserii przy pomocy profesjonalnego sprzętu pozwala szybko i skutecznie uzyskać połysk, blask powłoki, podkreślić nasycenie kolorystyki. Polerowanie jest po prostu niezbędne przy pielęgnacji nowego i używanego samochodu. Właściwości ochronne wielu produktów stosowanych w czynnościach polerskich, ich długotrwały efekt, ich kompleksowe działanie gwarantuje piękny wygląd i ochronę lakieru. Głębokie ubytki lub drobne uszkodzenia są praktycznie eliminowane z powierzchni karoserii. Dotyczy to pojazdów stale eksploatowanych.
Na czym polega polerowanie samochodu?
Polerowanie samochodu to usuwanie drobnych rys, uszkodzeń, nierówności lakieru, najczęściej za pomocą maszyny rotacyjnej, tarcz polerskich i specjalnych past. Polerowanie chroni karoserię przed korozją, agresywnymi wpływami środowiska, a także przywraca wygląd powierzchni.
Jednak nie wszyscy kierowcy decydują się na tę procedurę. Uważają, że polerowanie szybko usuwa lakier, czyniąc go cieńszym i bardziej podatnym na czynniki zewnętrzne. To jednak mit.
W profesjonalnych salonach do polerowania stosuje się specjalne maszyny polerskie (najczęściej obrotowe i mimośrodowe), tarcze polerskie o różnej twardości, pasty z różnymi ścierniwami i bez ścierniwa, czystsze i czyste szmaty z mikrofibrą.
Kilka kropel pasty nakłada się na tarczę polerską, a następnie bez włączania urządzenia nakłada się pastę na powierzchnię za pomocą polerki. Najpierw pracują na niskich obrotach, podgrzewając pastę. Za pomocą polerki gruboziarnistą pastą ścierną usuwa się kilka mikronów lakieru, wyrównując warstwy do tego samego poziomu z zadrapaniami. To niewiele, bo grubość fabrycznego lakieru waha się od 90 do 180 mikronów (w zależności od marki samochodu). Po wszystkich czynnościach powierzchnia ciała staje się równa, gładka i lśniąca.
Polerowanie samochodu na własną rękę - czy warto?
Z biegiem czasu karoseria traci atrakcyjny oryginalny połysk. Powierzchnia pokryta jest mikropęknięciami, rysami, nieprzyjemnymi refleksami, warstwami kurzu i brudu, plamami od soli i odczynników.
Po wypolerowaniu samochód nabiera bogatego koloru, połysku i przyjemnego wyglądu. Samochód dłużej pozostaje czysty po umyciu. Zwykłe mycie nie daje trwałego rezultatu, ponieważ brud szybko przykleja się do nierównej powierzchni. Brud trudniej przylega do gładkiej powierzchni.
Wilgoć w pęknięciach stopniowo niszczy lakier i jego wewnętrzne warstwy. Może wtedy pojawić się korozja - trudno się jej pozbyć, ponieważ wnika w warstwy gleby. W takiej sytuacji głębokie polerowanie nie pomoże. Polerowanie samochodu przed sprzedażą podniesie wartość auta.
Jak powinno przebiegać polerowanie samochodu?
Samochód to nie tylko środek transportu, ale także „przyjaciel”, o którego dbamy i chcemy zachować go w dobrym stanie. Jednak z biegiem czasu, pod wpływem czynników zewnętrznych, auto traci swój dawny blask i normalny wygląd. Na szczęście samodzielne polerowanie samochodu może uchronić lakier samochodu przed pęknięciami, odpryskami, rdzą i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Najważniejsze jest regularne polerowanie przynajmniej co 4-6 tygodni, aby zachować wygląd auta w pierwotnej formie.
Samochód należy polerować w garażu lub innym czystym pomieszczeniu, gdzie nie ma kurzu i brudu. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, aby podczas polerowania nie wdychać kurzu i zapachu chemii. Polerowanie to niezbędna procedura, która chroni samochód przed różnymi wpływami zewnętrznymi i wydłuża żywotność pojazdu. Jednak polerowanie samochodu w serwisie nie jest tanie.
Na szczęście polerowanie samochodu jest możliwe w domu przy minimalnych kosztach czasu i pieniędzy. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i materiały.
Pierwszym krokiem jest zakup materiałów do samodzielnego polerowania maszyny, takich jak polerka, specjalne tarcze polerskie, papier ścierny, szmaty bawełniane lub chusteczki, politura. Pasty woskowe dobrze maskują drobne pęknięcia i rysy, a także dodają blasku samochodowi. Maszyna do polerowania pomaga równomiernie rozprowadzić wosk na powierzchni samochodu. Bawełniana ściereczka lub chusteczki powinny być bardzo chłonne i mieć miękką konsystencję, aby nie pozostawiać zarysowań na pojeździe. Przed polerowaniem samochodu należy dokładnie oczyścić powierzchnię samochodu z różnych zanieczyszczeń.
Staraj się unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych na powierzchnię, ponieważ przyspieszy to proces wysychania lakieru, a tym samym skomplikuje całą procedurę.
Zobacz
Jakie środki do czyszczenia tapicerki...
Tapicerki meblowe znajdują się praktycznie w każdym polskim domu. Meble wypoczynkowe...
Jak przebiega profesjonalne pranie foteli...
Fotele, kanapy oraz inne meble tapicerowane to Twoja wizytówka. Jeżeli jesteś...
Jeden środek, wiele zastosowań. Quick detailer...
Czym jest quick detailer? Jest to nic innego jak środek kosmetyczny, dzięki któremu można z...
Komentarze (0)