Glinka Detailingowa
Glinki detailingowe to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi wśród akcesoriów detailera. Są one masą pozwalającą na usunięcie różnorodnych zanieczyszczeń zalegających wewnątrz struktury lakieru. Nierzadko stykamy się z szorstkością lakieru wynikającą z zamknięcia w jego strukturze różnorodnych zanieczyszczeń. Właśnie w tym celu zaprojektowane zostały glinki detailingowe.
Jakie są dostępne rodzaje glinek, jak należy używać glinki detailingowej, a także jak wydajne są te przyrządy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Wśród wielu producentów glinek detailingowych możemy znaleźć produkty o różnych twardościach. Dobór odpowiedniej twardości glinki detailingowej jest bardzo ważnym czynnikiem, gdyż minimalizuje on ryzyko uszkodzenia powierzchni lakieru, a także pozwala na osiągnięcie jak najbardziej pożądanego efektu końcowego. Glinki najczęściej podzielone są na wersje twardą i miękką, choć niektórzy producenci, np. ValetPro, czy Brazer’s, wyróżniają więcej twardości swoich produktów. W przypadku miękkiego lakieru bezpiecznym wyjściem będzie zastosowanie adekwatnie miększej glinki, natomiast w przypadku twardego lakieru można wybrać produkt o większej twardości. Glinka detailingowa nie jest dostępna jedynie jako plastyczna masa do ręcznego formowania. Przyjmuje ona także formę kostek i gąbek pokrytych masą przeznaczoną do wyciągania zanieczyszczeń z powierzchni lakieru. Przy takiej mnogości rozwiązań każdy użytkownik może precyzyjnie dobrać glinkę do swoich potrzeb.
Sprawdź więcej na https://sklep.motogo.pl/glinki-i-lubrykanty-c23 >>
Przechodząc do tematu użycia glinki detailingowej, nie można nie wspomnieć o lubrykantach i innych środkach gwarantujących jej doskonały poślizg po powierzchni lakieru. Glinka bowiem wykorzystuje efekt tarcia, fizycznie wyciągając i zamykając w swojej strukturze zanieczyszczenia zalegające w lakierze. Glinkę należy po odpakowaniu uformować w wygodny dla użytkownika płaski kształt, np. dysku. Następnym krokiem jest zwilżenie powierzchni lakieru za pomocą odpowiedniego preparatu. Można tego dokonać za pomocą dedykowanego lubrykantu, czyli środka nastawionego na zapewnienie jak najlepszego poślizgu glinki, quick detailera, lub mieszanki wody z szamponem samochodowym. Każde z rozwiązań znajduje swoich zwolenników, więc wybór należy już tylko do użytkownika. Kolejnym krokiem jest już docelowe glinkowanie. Polega ono na przesuwaniu glinki po powierzchni lakieru i wycieraniu z jego powierzchni różnorodnych zabrudzeń. Należy pamiętać o równomiernym zdejmowaniu zanieczyszczeń oraz delikatnym dociskaniu glinki, aby nie uszkodzić lakieru bezbarwnego na samym wierzchu powłoki lakierniczej. Wraz z przemieszczaniem glinki po karoserii należy stopniowo dodawać płynu nawilżającego, aby utrzymać stały współczynnik tarcia. Po zakończeniu glinkowania danego elementu należy wytrzeć go z pozostałości płynu nawilżającego. Ponadto można zabezpieczyć lakier woskiem, lub innymi środkami konserwującymi. Należy też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu glinek. W większości przypadków sprzedawane są one wraz z plastikowymi opakowaniami, które pozwalają uniknąć zabrudzenia glinki na przykład pyłem i kurzem. Czystość glinki jest bowiem jednym z najważniejszych warunków skutecznego działania tego przyrządu. Odpowiednie stosowanie i przechowywanie pozwoli na wielokrotne wykorzystanie glinki, nawet na kilku samochodach.
Glinkowanie to doskonały sposób na przeprowadzenie dekontaminacji lakieru, jednak należy używać go z należytą ostrożnością. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, glinkowanie nie będzie stanowiło dla Was żadnego problemu.
Zobacz
Jakie środki do czyszczenia tapicerki...
Tapicerki meblowe znajdują się praktycznie w każdym polskim domu. Meble wypoczynkowe...
Kiedy niezbędne jest polerowanie samochodu?
Polerowanie karoserii należy przeprowadzać regularnie. Kompetentne, profesjonalne polerowanie...
Jak przebiega profesjonalne pranie foteli...
Fotele, kanapy oraz inne meble tapicerowane to Twoja wizytówka. Jeżeli jesteś...
Komentarze (0)