Polecamy

Wyważanie opon – co to jest, rodzaje, jak często?

Jaki uchwyt do samochodu wybrać?

Car detailing

Co daje glinka do lakieru? Jak jej używać?

Jednym z etapów czyszczenia karoserii samochodu jest szklenie lakieru. Może ono pomóc w uzyskaniu gładkiego i błyszczącego lakieru, ale nie w sposób, w jaki myśli większość entuzjastów motoryzacji. Istnieje wiele przypadków błędnego zastosowania glinki. Warto wyjaśnić ten proces. Dowiedz się, jak glinkować samochód, aby nie uszkodzić lakieru.

Czym jest glinkowanie lakieru?

Glinka do czyszczenia lakieru to elastyczna masa polibutenu. Jest podobna do modeliny w tym, że mięknie po podgrzaniu. W dostępnych w sprzedaży glinkach dostępne są małe bloki. Są one na tyle małe, że można nimi wielokrotnie sklinować lakier. Wystarczy oderwać kawałek i uformować go w placek. Następnie można kontynuować konserwację. Po zużyciu gliny nie można jej ponownie wykorzystać.

Podkładki i ręczniki do gliny są często stosowane w studiach detailingowych ze względu na możliwość wielokrotnego użycia. Akcesoria te pokryte są elastyczną warstwą tworzywa sztucznego, która przylega do powierzchni. Działają w taki sam sposób jak tradycyjna glinka do lakieru. Po zebraniu zabrudzeń należy wypłukać ręcznik lub podkładkę w wodzie z szamponem. Ręczniki gliniane są również bardzo szybkie w czyszczeniu.

Glinka lakiernicza nie jest pastą polerską

Glinka do lakieru nie jest przeznaczona do stosowania jako podkładka polerska. Jest to jeden z największych błędów w glinkowaniu samochodów. Glinka nie jest przeznaczona do usuwania rys z lakieru, małych czy dużych.

Glina może faktycznie spowodować uszkodzenie lakieru przez swoje właściwości ścierne. Aby uzyskać gładką powierzchnię, należy zastosować kilka etapów korekty lakieru, w tym pady, pasty polerskie i maszyny polerskie. Glinka nie może ich zastąpić.

Dlaczego glinkujemy lakier?

Lakier samochodowy może wydawać się gładki i twardy, ale w rzeczywistości jest pełen zanieczyszczeń. Nie jest to zwykły brud drogowy, jak piasek czy kurz, który można zmyć zwykłymi szamponami samochodowymi.

Podczas jazdy na karoserii samochodu może gromadzić się wiele zanieczyszczeń i wżerów. Należą do nich żywice, cząstki rdzy i drobne kamyczki. Zanieczyszczenia te wnikają w lakier i są trudne do usunięcia gąbką lub rękawicą z mikrofibry. Zanieczyszczenia te są niewidoczne gołym okiem, ale można je wyczuć pod palcami.

Glinka do lakieru usuwa mikroskopijne zabrudzenia. Glinkowanie karoserii, czyli dokładne oczyszczenie lakieru, jest jednym z etapów odkażania. Odbywa się to po czyszczeniu chemicznym, w którym stosuje się środki takie jak deironizer (do usuwania opiłków ze szczęk hamulcowych i rdzy), zmywacz smoły i kleju (do usuwania cząstek asfaltu i żywic) oraz zmywacz owadów do rozpuszczania twardych chitynowych pancerzyków owadów.

Co można wyczyścić za pomocą glinki do lakieru?

Glinkę lakierniczą najczęściej stosuje się do czyszczenia lakieru. Glinki do lakieru można używać do czyszczenia innych części pojazdu. Jest świetna do usuwania uporczywych wżerów z szyb i felg.

Warto wiedzieć, że większość felg aluminiowych na rynku jest malowana, więc można o nie dbać w taki sam sposób jak o karoserię. Można je polerować, glinkować i zabezpieczać woskami. Należy jednak pamiętać, aby felgi nie zawierały gołego, polerowanego aluminium.

Używanie glinki do lakieru

Jak często należy wykonywać glinkowanie lakieru samochodowego?

Glinkowanie lakieru nie powinno być wykonywane w ramach regularnego mycia samochodu. Glinkowanie może spowodować delikatne uszkodzenie wierzchniej warstwy lakieru, czyli "klaru", pomimo zachowania wszelkiej staranności.

Glinkowanie samochodu powinno być wykonywane w momencie, gdy samochód jest przygotowywany do przejścia korekty, niezależnie od tego, czy jest ona wieloetapowa, czy tylko jedna. Glinkowanie lakieru nie jest dobrym pomysłem, jeśli samochód jest przygotowywany do przejścia korekty, niezależnie od tego, czy jest ona wieloetapowa, czy jednoetapowa. Wyjątkiem są duże, nieestetyczne zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd samochodu.

Używanie glinki do lakieru

Przed nałożeniem glinki samochód powinien być dokładnie umyty. Aby samochód miał jak najlepszą powierzchnię, należy go ponownie umyć po wypłukaniu wszelkich rozpuszczonych cząsteczek. Koniecznie przygotuj lubrykant do glinki. Możesz użyć gotowego, dedykowanego środka lub rozcieńczonego szamponu czy quick detailera.

Weź kawałek plastikowej ceramiki i potnij ją na cienką warstwę o wielkości mniej więcej dłoni. Jeśli glinka jest zbyt twarda, ogrzej ją w misce z wodą przez kilka sekund. Po uformowaniu glinki, spryskaj ją obficie lubrykantem. Następnie nałóż glinkę na swój lakier.

Unikaj wykonywania kolistych ruchów. Zamiast tego wykonuj proste, szybkie ruchy. Spryskaj glinkę w trakcie pracy. Używaj lekkiego nacisku i nie wcieraj glinki w lakier. Kontynuuj pracę, aż lakier będzie całkowicie gładki. Powinien być gładki w dotyku pod palcami.

Po oczyszczeniu małej powierzchni zbadaj stan glinki. Jest prawdopodobne, że w glince będzie dużo zanieczyszczeń. Jeśli tak się stanie, złóż ją na pół, a następnie ugniataj. Uformuj mały dysk, a następnie uformuj z gliny kolejny kawałek.

Jaką glinkę do lakieru wybrać? Rodzaje glinek do lakieru

Glinki do lakieru są świetną alternatywą dla drogich produktów autodetailowych. Blok glinki można kupić już za 25 złotych. To wystarczy, aby wielokrotnie oczyścić lakier. Warto wydać nieco więcej na bardziej niezawodny model, który będzie wydajniejszy i łatwiejszy w pracy. Zdarza się, że tanie glinki do lakieru są zbyt twarde i utrudniają prawidłowe ich glinkowanie.

Jakie są różne rodzaje glinek lakierniczych? Którą z nich powinieneś wybrać? Najczęściej dzieli się je ze względu na twardość.

  • Glinki twarde o głębokiego czyszczenia lakieru. Te glinki mogą usunąć uporczywe wżery i zapewniają doskonałe rezultaty. Mogą powodować drobne zarysowania, więc pamiętaj, aby użyć ich przed zastosowaniem korekty lakieru. Glina ta nie jest zalecana do czyszczenia lakieru, np. przed woskowaniem. Do czyszczenia szyb, jednak, twarde gliny są lepsze.
  • Glinki średnie to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a skutecznością. Glinki o średniej twardości stosuje się do czyszczenia twardych powłok lakierniczych w samochodach niemieckich, takich jak BMW, Mercedes-Benz, Opel czy Volkswagen. Powłoki te są szczególnie przydatne w przypadku starszych modeli. Jeśli lakier jest mocno porysowany, dobrym wyborem będzie glinka lakiernicza o średniej twardości. Uszkodzenia nie będą widoczne gołym okiem.
  • Glinki miękkie - Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z auto detailingiem, polecamy glinki miękkie. Jest to najlepsza opcja. Przy prawidłowym użyciu, miękkie glinki nie powinny powodować większych szkód. Nie będziesz miał żadnych problemów, jeśli będziesz smarował glinkę sprayem i ugniatał ją regularnie. Chociaż miękkie glinki nie są tak skuteczne jak średnie lub twarde, nadal możesz osiągnąć z nimi zadowalające rezultaty. Ugniatanie gliny wymaga nieco więcej wysiłku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Żywotność opon – co ile należy wymieniać...

Właściciele pojazdów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że pewne elementy eksploatacyjne aut...

NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE KONSERWACJI...

Istnieje wiele powodów, dla których uwielbiasz swój pojazd napędzany olejem napędowym...

8 SPOSOBÓW NA USUNIĘCIE SIERŚCI ZWIERZĘCEJ Z...

Niezależnie od tego, czy Twoje zwierzę jeździ w samochodzie tylko od czasu do czasu, chodzi...