Polecamy

6 powodów, dla których warto kupić samochód za gotówkę i...

Do czego służą klucze fajkowe?

Kosmetyki samochodowe

Przewodnik Kupowania Wosku Samochodowego

Przed zakupem wosku samochodowego należy pamiętać, że wysokiej jakości marki woski samochodowe niekoniecznie wytrzymują lepiej niż tańsze alternatywy, oparte na naszych najnowszych testach. W rzeczywistości, niektóre umiarkowanie drogie płyny ocenione w pobliżu szczytu naszych Ratings-better niż niektóre produkty, które kosztują dwa razy więcej.

Mimo to, żaden z 19 testowanych produktów nie został oceniony na tyle dobrze, aby uzyskać ocenę doskonałą, a większość z nich wykazuje oznaki zużycia w ciągu kilku tygodni.

Stwierdziliśmy również, że pasty nie wypadają lepiej niż płyny ogółem, chociaż dwie pasty z górnej półki były jedynymi woskami, które oceniono jako doskonałe pod względem trwałości. Oba rodzaje wosków otrzymały podobne oceny za łatwość użycia.

Tym razem nie ocenialiśmy produktów w spray'u/wycieraniu, ponieważ wcześniejsze testy wykazały, że są one mniej skuteczne w czyszczeniu, nieskuteczne w stosunku do pogody, a najgorsze w ocenie trwałości. Są one najlepsze tylko dla nowszych wykończeń i jeśli często się je myje i woskuje.

Dzięki dzisiejszemu wykończeniu lakieru bezbarwnego, nasze testy pokazują, że nawet najlepszy wosk prawdopodobnie nie poprawi połysku nowego samochodu. Regularne mycie jest nadal najważniejszym krokiem w ochronie wykończenia Twojego samochodu. Jednak warstwa wosku może dodać warstwę ochronną przed sokiem z drzew, ptasimi odchodami i innymi zanieczyszczeniami - przynajmniej na jakiś czas. Większość testowanych przez nas produktów wykazała znaczną utratę ochrony w ciągu około pięciu tygodni. Z tego powodu zalecamy woskowanie nawet nowych samochodów co dwa lub trzy miesiące. A jeśli Twój samochód jest starszy lub meta zaczyna się tępić, efekty mogą być jeszcze bardziej dramatyczne. Woskowanie może wypełniać drobne niedoskonałości wykończenia, a woski, które uzyskały wysokie noty za poprawę połysku, usuwały utlenianie i sprawiały, że lakier wydawał się ciemniejszy i bardziej żywy.

Ale należy pamiętać, że lakier kończy się na niektórych ciemniejszych samochodów kolorowych może być rzeczywiście uszkodzony przez niektóre z bardziej ściernych wosków, które mogą pozostawić ślady zawirowań. Sprawdź nasze Ratingi dla produktów, które uzyskały niższe oceny w tym obszarze.

Ponieważ test ten został przeprowadzony w 2011 r., wprowadzenie przepisów rządowych dotyczących lotnych związków organicznych (VOC) zmusiło przemysł do zmiany formuły. W końcu sprawdzono, że te testowane produkty są nadal dostępne w sprzedaży, ale oczekuje się, że na półkach sklepowych pojawią się nowe odmiany. Dokonując zakupów w oparciu o nasze Ratingi, upewnij się, że dokładnie dopasowałeś produkt do tych przetestowanych. Monitorujemy rynek, aby określić, kiedy najlepiej byłoby przetestować nową partię produktów.

Jak wybrać

Wszystkie woski wymagają smarowania łokci, cierpliwości i czasu. W zależności od tego, jak szybko pracujesz, jak dokładny jesteś, jaki masz rozmiar pojazdu i jaki produkt wybierzesz, spodziewasz się poświęcić co najmniej godzinę na wykonanie godnej pracy. (Sprawdź sekcję Typy, aby dowiedzieć się, który typ produktu najlepiej odpowiada Twoim potrzebom).

W całym tym sprawozdaniu będziemy się odnosić do tych produktów jako do wosków samochodowych, a nie jako lakierów. Częściowo jest to dla jasności, ale również słowa "wosk" i "lakier" są często używane zamiennie przez producentów tych produktów. Oba opisują produkt, który zapewnia błyszczącą i ochronną powłokę, a także może, ale nie musi usuwać zanieczyszczeń spowodowanych utlenianiem i osadzaniem się zanieczyszczeń. Produkty oznaczone jako "czystszy wosk" mogą być nieco ścierne i w rzeczywistości mogą usuwać część farby z powierzchni pojazdu.

Weź pod uwagę wiek Twojego samochodu
Jeśli ma on rok lub dwa lata lub nadal ma dobre wykończenie, wystarczy łatwy wosk w sprayu. Należy jednak pamiętać, że produkty te zużywają się najszybciej i najlepiej nadają się do cotygodniowych lub specjalnych zastosowań. Podczas gdy szybka kuracja woskiem w sprayu może odświeżyć wygląd pojazdu, żaden wosk naprawdę nie poprawi połysku nowszego samochodu.

Jeśli nie planujesz wymienić samochodu na jakiś czas, woskowanie pomoże zachować wykończenie z czasem. Jeśli masz starszy samochód, lub taki, którego wykończenie już zaczęło się utleniać lub ma wbudowany brud, możesz rozważyć produkt, który zdobył wysokie noty za czyszczenie, aby pomóc przywrócić i utrzymać wykończenie. Płynne woski okazały się najlepsze w czyszczeniu.

Uważaj na ścieranie
Woski mogą mieć właściwości ścierne, a drobne cząsteczki wosków samochodowych lub ostrych chemikaliów mogą pozostawić drobne rysy lub zamglenie na wykończeniu samochodu. Ciemno kolorowe pojazdy wykazują rysy łatwiej niż jaśniejsze. Jeśli posiadasz czarny lub ciemny kolor pojazdu, bądź szczególnie ostrożny z produktami, które uzyskały niskie wyniki w naszych testach na zarysowania i zamglenie. Ta sama ścieralność może sprawić, że powierzchnie pokryte lakierem przezroczystym będą wyglądały na zamglone lub mętne, gdy wykończenie zostanie zamazane drobnymi zadrapaniami, nadając lakierowi matowy wygląd niż przed woskowaniem. Większość opakowań z woskiem wskazuje, czy produkt jest bezpieczny dla wykończeń z powłoką bezbarwną.

Zastanów się, ile plastiku jest na Twoim samochodzie.
Niektóre woski mogą pozostawić widoczny osad na nie błyszczących, porowatych częściach plastikowych, takich jak zderzaki, plastikowe panele korpusu i ościeżnice drzwi. Części te są często czarne lub szare, a niektóre nowsze samochody mogą mieć ich dużo. Jeśli to brzmi jak Twój samochód, wybierz produkt, który uzyskał dobre wyniki w naszych testach kompatybilności z tworzywami sztucznymi. Kiedy wosk dostanie się na te powierzchnie, może być konieczne użycie dostępnego w handlu plastikowego środka czyszczącego, aby się go pozbyć.

Typy

Dopasuj wosk samochodowy do swoich potrzeb w zakresie pielęgnacji samochodu. Woski samochodowe występują w trzech formach: płynnej, w postaci pasty i sprayu. Ogólnie rzecz biorąc, stwierdziliśmy, że woski w postaci pasty są łatwiejsze w użyciu niż woski w płynie; woski w postaci płynnej najlepiej czyszczą; a woski w sprayu były najłatwiejsze w użyciu i pozostawiły najmniej plam na częściach plastikowych, ale nie trwały tak długo jak inne rodzaje wosków.

Woski płynne
Dobry do czyszczenia, połysku i trwałości. Ale mogą być one trudniejsze do równomiernego stosowania i wypolerowania. Większość wysycha do mgły w ciągu około minuty, ale to zależy od wiatru, światła słonecznego i grubości aplikacji.

Pasty woskowe
Dobre dla łatwości stosowania. Ale ogólna wydajność nie jest tak dobra, jak w przypadku płynów, i może być trudne do usunięcia wosku z pojemnika, jak w pobliżu dna. Woski zazwyczaj wysychają do zamglenia w ciągu 30 sekund.

Woski w sprayu
Dobre dla nowych samochodów z doskonałym wykończeniem. Również dla wygody, kompatybilności z tworzywami sztucznymi, łatwości obsługi i woskowania punktowego. Są szybkie w użyciu i wiele z nich można zetrzeć bez wysuszenia. Ale nie są one dobre do czyszczenia i są najgorsze dla trwałości.

Wskazówka dotycząca woskowania

Przetestuj Wax
Przed woskowaniem samochodu jakimkolwiek produktem, zalecamy najpierw spróbować użyć go na niepozornym miejscu, np. na ościeżnicy. I bez względu na to, jak ciężko pracujesz, ile wydajesz, lub jak długą żywotność twierdzą producenci, nie oczekuj, że wosk będzie trwał bezterminowo. Nawet najlepsze produkty, które testowaliśmy, trwały nie dłużej niż kilka miesięcy.

Przestań używać tych starych wosków
To, czego używasz do woskowania samochodu, może ułatwić pracę. Stwierdziliśmy, że szmaty frotte, których ludzie często używają do woskowania, mogą sprawić, że usunięcie pozostałości będzie znacznie trudniejsze niż szmaty z mikrofibry, które są powszechnie dostępne w sklepach z częściami samochodowymi, dużych sieciach pudełek, a nawet supermarketach. Zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach po pięciu lub dziesięciu szmatach, za skromną cenę mogą być łatwo warte swojej ceny.

Mycie i woskowanie samochodu
- Przed woskowaniem dokładnie umyć i wysuszyć samochód za pomocą roztworu czyszczącego przeznaczonego do samochodowych lakierów wykończeniowych.

- Nigdy nie myj ani nie woskuj samochodu w bezpośrednim świetle słonecznym, ani jeśli farba jest gorąca w dotyku. Słońce może zmiękczyć lakier i uczynić go bardziej podatnym na zarysowania.

- Do mycia i aplikowania należy używać jagnięcej rękawiczki z wełny mineralnej lub ręczników z mikrofibry do woskowania. Nie używaj szmatek do prania; mogą one zatrzymywać brud i zarysowywać wykończenie.

- Tkaniny syntetyczne i szczotki mogą również zarysować wykończenie samochodu.
Mycie i woskowanie na małych odcinkach. Oszczędza to czas, a jeśli mydło lub wosk pozostają na zbyt długo, to może być trudne do usunięcia.

- Przy praniu lub woskowaniu, zacznij od góry i pracuj w dół. Dolne powierzchnie są najbardziej ponure i mogą zanieczyścić rękawicę lub szmatkę, co grozi zarysowaniem.

Woskowanie nie poprawia połysku na nowym samochodzie, ale może zapewnić ochronę przed sokiem z drzew, ptasimi odchodami i innymi czynnikami środowiskowymi. Często uważa się, że woski woskowe zapewniają lepszą ochronę niż płyny, a ich użycie jest trudniejsze.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie środki do czyszczenia tapicerki...

Tapicerki meblowe znajdują się praktycznie w każdym polskim domu. Meble wypoczynkowe...

Kiedy niezbędne jest polerowanie samochodu?

Polerowanie karoserii należy przeprowadzać regularnie. Kompetentne, profesjonalne polerowanie...

Jak przebiega profesjonalne pranie foteli...

Fotele, kanapy oraz inne meble tapicerowane to Twoja wizytówka. Jeżeli jesteś...