Polecamy

Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy?

Jaki uchwyt do samochodu wybrać?

Samochody

Jeździć starym samochodem czy kupić nowy - co jest lepsze?

Po tym, jak wraz z mężem powiedzieliśmy "tak", przeszliśmy pod prysznicem z ryżem i wskoczylismy do jego czarnego Mini Coopera S. To tam spędziliśmy pierwsze chwile sami jako małżeństwo, więc kiedy przyszedł czas na sprzedaż samochodu, było to trochę trudne. Ale myślę, że był to jeden z najlepszych kroków finansowych, jakie kiedykolwiek wykonaliśmy - przynajmniej tak się czuję, kiedy naszego Audi z 1998 roku nie ma w sklepie.

Od pewnego czasu jestem po obu stronach tej debaty. Byłem biednym młodym profesjonalistą, który unosił się nieco nad odbitymi czekami i makaronem ramenowym, który nie mógł znieść nawet najmniejszego nieoczekiwanego rachunku za naprawę samochodu.

Jestem też bezdługowym fanatykiem, który nie dba o to, jakim samochodem jeżdżę, dopóki nie mam kredytu samochodowego. Jaki jest więc lepszy ruch finansowy: stary, opłacony samochód, który wymaga większej konserwacji, czy bardziej niezawodny, nowy, finansowany model?

Efektywność kosztowa prowadzenia starego samochodu

Mądrość finansowa związana z utrzymaniem lub zakupem starszego modelu samochodu sprowadza się do jednego: kosztu. Ale koszty związane z tą decyzją są liczne.

Istnieją nie tylko wyraźne względy finansowe, takie jak miesięczne płatności, konserwacja i przebieg gazowy, ale także wartości niematerialne i prawne, takie jak zabezpieczenia i wymagania zawodowe. Niedoszacowanie nawet jednego z tych czynników może doprowadzić do podjęcia błędnej decyzji, a w końcu doprowadzić do kosztownej sytuacji.

Koszty naprawy a płatność miesięczna

Ilekroć miesięczne wydatki na konserwację używanego samochodu przekraczają szacunkowe miesięczne płatności za samochód, może to być czas, aby przestać wlewać gotówkę do starego zestawu kół. Prawdopodobnie lepiej byłoby zrobić zakupy dla nowszego pojazdu, który zużywa się w mniejszym stopniu.

Więc jak ustalisz, jaka byłaby zapłata za samochód? Według National Automobile Dealers Association, średnia cena nowego samochodu sprzedawanego w Stanach Zjednoczonych wynosi 28 400 dolarów. Kiedy podłączę to do Yahoo! Miesięcznego Kalkulatora Płatności Pożyczek i skorzystam z krajowej średniej stopy procentowej 5,73%, będę płacił 927 dolarów miesięcznie przez trzy lata. Rozwiń to do pięcioletniego planu płatności, a miesięczna spłata spadnie do 587 dolarów - ale w końcu zapłacę dodatkowe 1.887 dolarów odsetek, płacąc przez pięć lat. Tak czy inaczej, kupno nowego samochodu jest drogie.

Jeśli jednak wydasz więcej na utrzymanie starego samochodu, prawdopodobnie będziesz chciał przyjrzeć się zakupowi nowego. W końcu nie jest prawdopodobne, że koszty konserwacji i napraw prawdopodobnie spadną wraz z wiekiem samochodu.

Jak dużo więcej zapłacisz za ubezpieczenie i rejestrację?

Ubezpieczenie samochodowe i opłaty rejestracyjne są z reguły wyższe w przypadku nowego samochodu. W moim przypadku roczna opłata podatkowa za nasze Audi 1998 wynosi około $85, podczas gdy rachunek za nasz element Hondy 2007 jest czterokrotnie wyższy.

Jeśli masz kredyt (i większość nowych właścicieli samochodów), jesteś zobowiązany do posiadania kompleksowego ubezpieczenia. Starsze, tańsze pojazdy niekoniecznie będą wymagały takiego ubezpieczenia, a ubezpieczenie porównywalne z nowym pojazdem jest często znacznie tańsze.

Jak się czujesz przy naprawach typu "zrób to sam"?

Mieszkaniec Florydy, Mike Arman, zdecydowanie opowiada się za używanymi pojazdami. Ten 65-latek posiada około 150 samochodów, od Fiata 500 do Porsche, a tylko dwa są fabrycznie nowe. Mówi, że więcej ludzi może dostrzec wartość zakupu używanych samochodów, jeśli sami będą mogli komfortowo zająć się niektórymi naprawami i konserwacją samochodów typu "zrób to sam".

Arman wyjaśnia, że podczas gdy punkty serwisowe samochodów łańcuchowych pobierają około 150 dolarów za wymianę przednich klocków hamulcowych, praca ta może być wykonana znacznie taniej. Potrzebne części są warte tylko 20 dolarów i często są objęte dożywotnią gwarancją, co oznacza, że otrzymasz darmowe klocki za każdym razem, gdy będziesz potrzebował nowego zestawu.

Za pierwszym razem praca trwa tylko godzinę. "Potrzebujesz parę rękawiczek, jakieś stojaki na jack'a, i chęć trochę się pobrudzić i może się trochę pocić", mówi Arman. Samemu wykonując pracę oszczędzasz około 130 dolarów. Możesz nawet po prostu kupić części na własną rękę i zabrać je do mechanika pracującego na własny rachunek, aby wykonać pracę i obniżyć koszty naprawy.

To prawda, że wszystkie samochody od czasu do czasu wymagają naprawy, ale można je szybko zamontować w starym samochodzie. Mniej więcej rok temu nasze Audi było wielokrotnie w sklepie i w rezultacie otrzymało 2000 dolarów na rachunkach za naprawę. Zbliżyliśmy się do wymiany samochodu na nowszy model, ale zdecydowaliśmy się go zatrzymać. Myślę, że to było dobre posunięcie. W zeszłym roku nie potrzebował żadnych napraw.

Czy zabierasz swój samochód do regularnej konserwacji?

Honda Accord z 1990 r. z Maine man's, który tej jesieni pokonał milion mil, to kamień milowy, który Honda świętowała w październiku, dając właścicielowi Joe LoCicero nową Hondę Accord 2012. Był to pierwszy kamień milowy tego rodzaju w historii japońskiego producenta samochodów, więc założyli MillionMileJoe.com, aby wyjaśnić, w jaki sposób LoCicero zdołał utrzymać swoje koła w ryzach przez tak długi czas.

Według strony internetowej, Joe przestrzegał instrukcji obsługi i harmonogramu konserwacji swojego właściciela do listu, regularnie sprawdzał i przełączał płyny w samochodzie i nigdy nie pozwalał, aby jego olej spadł poniżej kwarty. Wymienił również pompę paliwową, zarówno wentylatory chłodzące, jak i chłodnicę dwa razy, choć na pewno dostał wiele mil na inwestycję.

Joe LoCicero udowadnia, że regularna konserwacja jest sposobem na zwiększenie wartości Twojego samochodu. Pomoże Ci uniknąć kosztownych napraw i doda lat życia Twojemu samochodowi. Jeśli jednak masz tendencję do opóźniania i pomijania regularnej konserwacji, jazda starym samochodem może nie być najlepszą decyzją dla Twojego budżetu.

Ile mógłbyś zaoszczędzić w gazie?

Czy twój stary samochód to świnia gazowa? Nowsze samochody mogą mieć lepsze przebiegi, co może zaoszczędzić sporo pieniędzy w czasie.

Sprawdź kalkulator przebiegu gazu na MPGomatic.com, aby porównać przebieg Twojego obecnego samochodu z nowszym modelem. Wystarczy wpisać aktualną cenę gazu, liczbę mil za galon i przejechanych kilometrów, aby dowiedzieć się, który samochód pozwoli Ci zaoszczędzić więcej przy pompie. Aby naprawdę uzyskać więcej dystansu za dolara, rozważ zakup jednego z najbardziej paliwooszczędnych samochodów.

Zarabiasz więcej pieniędzy, jeżdżąc ładniejszym samochodem?

Dla niektórych specjalistów - takich jak prawnicy czy sprzedawcy - samochód może być częścią Twojej marki. Oznacza to, że prowadzenie ładnie wyglądającego samochodu może potencjalnie zwiększyć Twoją wiarygodność w oczach niektórych klientów.

Jednak ekspert w dziedzinie finansów osobistych SE Day ostrzega konsumentów, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczeństwo pracy. Day doradza ludziom, aby nigdy nie wydawali więcej niż 22% swojego wynagrodzenia netto na koszt nowego pojazdu. Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że podczas finansowania pojazdu, około $ 17 do $ 29 na $ 1000 kredytu zostanie dodana do miesięcznej płatności za opłaty finansowe.

Obawy związane z bezpieczeństwem

Niektórzy używają bezpieczeństwa jako powodu do zakupu nowego pojazdu, niezależnie od oszczędności kosztów lub dodatkowych wydatków. Chociaż prawdą jest, że nowsze pojazdy są wyposażone w dodatkowe elementy bezpieczeństwa, wiele starszych pojazdów również je posiada.

Na przykład, od 1998 r. Federalne Standardy Bezpieczeństwa Pojazdów Samochodowych wymagają stosowania we wszystkich modelach poduszek powietrznych z podwójnym frontem. Ważne jest jednak, aby przy zakupie starszego modelu przeprowadzić badania w celu upewnienia się, że otrzymasz samochód o dobrych wynikach w zakresie bezpieczeństwa.

Słowo końcowe

Być może mądrze byłoby zrobić trochę przeszukania dusz, zanim zaczniesz polować na samochód. Czy naprawdę kupujesz nowy samochód, bo jest bardziej niezawodny, czy może bardziej martwisz się o to, co inni mogą o tobie myśleć? Spróbuj znaleźć model, który wiesz, że będzie bardziej niezawodny, a nie martwić się o to, jak imponujące to wygląda.

Jeśli jesteś gotów poświęcić czas i wysiłek na utrzymanie samochodu, zwłaszcza jeśli jesteś typu DIY, utrzymanie lub zakup starszego używanego samochodu jest prawdopodobnie najlepszym finansowym ruchem dla Ciebie. Jednakże, jeśli okaże się, że zakup nowego jest najlepszym wyborem, będziesz chciał zbadać plusy i minusy leasingu samochodu vs. kupno nowego. Tak czy inaczej, zrób swoje badania, a skończysz z samochodem, który pasuje do Twoich potrzeb i budżetu.

Prowadzisz starszy samochód, żeby zaoszczędzić pieniądze? Jak to się trzyma do tej pory?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Najbardziej przestronne nowe samochody w nadwoziu...

Samochody kombi są popularnym wyborem, niezależnie od najnowszych trendów i mody na nowe i...

Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania...

Zaniżone odszkodowanie z OC zyskuje niemalże masowy charakter. Coraz częściej i głośniej się...

Czy na Tesli Model 3 możesz grać w sloty?...

Elon Musk podczas tworzenia Tesli prawdopodobnie przetestował wszystko, co można sobie...