Polecamy

Wyważanie opon – co to jest, rodzaje, jak często?

Co daje glinka do lakieru? Jak jej używać?

Samochody

Jaki uchwyt do samochodu wybrać?

Smartfon w samochodzie wykorzystać można jako nawigację czy urządzenie do odtwarzania muzyki. Wcześniej trzeba jednak zadbać o odpowiednie jego zamocowanie. Jaki uchwyt zatem wybrać?

Przede wszystkim dobry uchwyt zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i umożliwia wygodny dostęp do urządzenia. Kwestie estetyczne mają drugorzędne znaczenie. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telefonu?

Im lepsza jest jakość wykonania, tym bardziej dane urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu i wytrzymałe. Cena na ogół idzie w parze z jakością, co dotyczy również uchwytów. Tanie uchwyty wykonane są z niskiej jakości plastiku, który łatwo się łamie i jest podatny na odkształcenia. Plastikowe prowadnice czy zębatki wyrabiają się, a gumki przecierają.

Uchwyt musi się ruszać w różnych kierunkach, tak aby dopasować do potrzeb kierowcy ustawienie telefonu. Jego wymiary powinny być jak najmniejsze. Dotyczy to przede wszystkim modeli mocowanych do szyby. Uchwyt nie powinien ograniczać widoczności w czasie jazdy.

Rodzaje uchwytów do telefonu

1. Uchwyty mocowane na szybie z przyssawką - jedne z popularniejszych. Są blisko szyby, co jest wygodnym rozwiązaniem w czasie jazdy. Są one stabilne, a także łatwe w montażu i demontażu. Można je swobodnie regulować. Z drugiej strony niekiedy na skutek nieumiejętnego zamocowania przyssawki może dojść do odpadnięcia uchwytu w czasie jazdy, co jest dość niebezpieczne. Taki uchwyt może też niestety trochę ograniczać pole widzenia.

2. Uchwyty mocowane na kratce nawiewu - rozwiązanie, które ma sporo zalet i wad. Taki uchwyt nie ogranicza widoczności w czasie jazdy i pozwala na łatwy dostęp do telefonu. Z drugiej strony jego zamontowanie oznacza pogorszenie wentylacji w kabinie. Zasłania on bowiem częściowo kratkę wentylacyjną, którą można przypadkowo uszkodzić. Ryzyko nadmiernego nagrzania obudowy telefonu jest duże, przede wszystkim zimą. Takie uchwyty nie są również uniwersalne - nie pasują do każdej kratki.

3. Uchwyty mocowane na desce rozdzielczej - do uchwyty magnetyczne składające się z kulistego uchwytu i mocnego magnesu neodymowego. Można zamontować je w wielu miejscach i nie zajmuje to wiele czasu. Ryzyko upadku urządzenia jest jednak duże. Dodatkowo zauważyć można wpływ i to negatywny na odbiornik GPS w telefonie.

Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto mata antypoślizgowa. Stanowi ona wyjście dla tych osób, które nie chcą niczego przyklejać na szybie czy mocować na kratce wentylacyjnej. Mocowanie w tym przypadku bywa jednak dość słabe. Dodatkowo taki uchwyt trzeba regularnie czyścić wodą.

4. Uchwyt mocowany na kierownicy - to rozwiązanie, które ma swoich zwolenników i przeciwników. To uchwyty uniwersalne, które są proste w obsłudze i podręczne. W przypadku ostrych zakrętów może się jednak gubić sygnał GPS. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na umieszczenie smartfona jedynie w pozycji poziomej. Taki telefon bywa też niebezpieczny w czasie uruchamiania się poduszek powietrznych w czasie jazdy. Stąd też jak na razie uchwyty na kierownicę nie cieszą się dużą popularnością.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Najbardziej przestronne nowe samochody w nadwoziu...

Samochody kombi są popularnym wyborem, niezależnie od najnowszych trendów i mody na nowe i...

Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania...

Zaniżone odszkodowanie z OC zyskuje niemalże masowy charakter. Coraz częściej i głośniej się...

Czy na Tesli Model 3 możesz grać w sloty?...

Elon Musk podczas tworzenia Tesli prawdopodobnie przetestował wszystko, co można sobie...