Klucze dynamometryczne - do czego służą i jaki wybrać?
Klucze dynamometryczne mogą być używane do dokręcania śrub i nakrętek przy użyciu precyzyjnego momentu obrotowego. Klucze te są używane do dokręcania śrub lub nakrętek zgodnie z instrukcjami producenta. Możemy zapewnić, że klucz dynamometryczny nie uszkodzi nakrętki lub śruby.
Klucze dynamometryczne do kół
Moment obrotowy potrzebny do dokręcenia śruby to moment dokręcania. Moment ten jest określany przez producenta danego elementu. Jest on zależny np. od wielkości śruby. Klucz dynamometryczny wskaże siłę potrzebną do odkręcenia śruby. Wynika to z faktu, że precyzja jest w tym procesie kluczowa. Gdy śruba osiągnie pożądane dokręcenie, klucz dynamometryczny wyda dźwięk kliknięcia z jego główki.
Elektroniczne klucze dynamometryczne
Klucz dynamometryczny to narzędzie ręczne, które jest używane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle lotniczym i samochodowym. Gdy ważna jest niezawodność i dokładność, np. podczas naprawy głowic cylindrów, dokręcania opon itp.
Dostępnych jest wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych, w zależności od przeznaczenia, momentu obrotowego, jakości i precyzji dokręcania. Można je podzielić na:
- - Klucze dynamometryczne ze wskaźnikiem
- - Mechaniczne klucze dynamometryczne
- - Cyfrowe klucze dynamometryczne (elektroniczne)
- - Klucze dynamometryczne zrywalne
Do czego służą klucze dynamometryczne?
Postęp technologiczny i precyzja połączeń stworzyły nowe wyzwania. Wielu urządzeń nie da się już obsługiwać tradycyjnym młotkiem czy śrubokrętem. Ze względu na złożoność wielu mechanizmów, stworzono narzędzia specjalnie do ich obsługi. Przykładem takich narzędzi są np. klucze dynamometryczne Proxxon.
Narzędzia dynamometryczne służą do łączenia konkretnych części, które wymagają określonej siły, aby utrzymać je razem. Siła ta nie powinna być zbyt mała, gdyż może to spowodować zerwanie, poluzowanie lub pęknięcie połączenia. Wysokiej jakości klucze dynamometryczne Proxxon mogą dokładnie mierzyć moment obrotowy i informować użytkownika, gdy ustawiona siła zostanie osiągnięta. Niektóre modele posiadają również funkcję blokady, która zapobiega użyciu siły większej niż ustawiona.
Jaki klucz dynamometryczny powinieneś wybrać?
Istnieje wiele podstawowych typów i stylów kluczy dynamometrycznych. Możemy wybrać dowolny z nich. Jednak sam typ klucza to nie wszystko. Na co zwracać uwagę przy zakupie klucza dynamometrycznego?
- - Marka - marka używana przez producenta kluczy jest synonimem jakości. Wybierz zaufaną markę, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości narzędzi dynamometrycznych. np. Klucze dynamometryczne Proxxon
- - Rozmiar napędu jest zazwyczaj podawany w calach, np. klucz dynamometryczny 1/2".
- - Zakres momentu obrotowego - podawany w niutonometrach (Nm).
- - Dokładność - klucze dynamometryczne mogą różnić się dokładnością w zależności od typu mechanizmu, przeznaczenia i jakości wykonania. Najbardziej precyzyjnych kluczy należy używać do połączeń i mechanizmów, które są niezwykle ważne i delikatne. My zadbaliśmy o to dla Ciebie, mimo że cena jest ważna.
Sprawdź ofertę narzędzi dynamometrycznych w sklepie internetowym "Dynamometryczne.pl", gdzie znajdziemy klucze dynamometryczne Proxxon.
Jak używać narzędzi dynamometrycznych?
Klucze dynamometryczne są najczęściej używane do skręcania kół samochodowych. Oto instrukcja obsługi tego typu narzędzia, jako przykład:
- Aby ustalić, jaka siła jest potrzebna do dokręcenia śrub mocujących koła, należy zapoznać się z instrukcją serwisową.
- Ustaw klucz dynamometryczny na żądaną wartość.
- Kontynuuj dokręcanie śrub aż do osiągnięcia wymaganej siły (wskaże to mechanizm klucza).
To wszystko. Jest to proste, szybkie i bardzo skuteczne.
Zobacz
Jak wybrać wygodny uchwyt magnetyczny do...
Jestem ekspertem ds. artykułów i mam przyjemność przedstawić Ci przewodnik zakupowy dotyczący...
Praca na stanowisku mechanika
Jeśli jesteś zainteresowany karierą w branży motoryzacyjnej, praca jako mechanik może być dla...
Jak usunąć nagromadzony na wlotach węgiel?
Dlaczego tak się dzieje w przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa? Zdarza się to...
Komentarze (0)